Jedno z najdłużej znanych ciast świata, które nadal jest w czołówce popularności. O czym mowa? Oczywiście o dobrze znanym cieście drożdżowym! Praca z nim wymaga znajomości kilku zasad, które zaraz zostaną tu przedstawione.
Ciasta drożdżowe – krótki poradnik
Kiedy sięgasz po , nie zawsze zawierają one szczegółowe wskazówki dotyczące pracy z danym rodzajem ciasta. Jednak nie martw się! Zapoznaj się z najważniejszymi wskazaniami dotyczącymi pracy z ciastem drożdżowym.
- Dbaj o ciepło – to jedna z głównych zasad, ponieważ ten rodzaj ciasta uwielbia ciepło, gdyż wtedy najlepiej rośnie. W związku z tym zapewnij odpowiednią temperaturę składników, które przynajmniej na kilka godzin przed użyciem trzeba wyjąć z lodówki i postawić na stole. Dodatkowo dobrze jest, kiedy pomieszczenie, w którym wyrabiane jest ciasto, ma odpowiednią temperaturę, więc jeśli wyrabiasz je w chłodnym pomieszczeniu, włóż miskę z ciastem do ciepłej wody. Zanim rozpoczniesz pracę, rozgrzej także swoje dłonie.
- Samodzielnie sprawdzaj, czy ciasto jest gotowe – aby sprawdzić, czy ciasto jest wyrosło, delikatnie je naciśnij. Jeśli pozostanie w takiej pozycji około 5 sekund lub dłużej – możesz brać się dalej do pracy nad nim.
- Przykryj, kiedy chowasz do lodówki – Jeśli zaistniała konieczność, że musisz schować wyrobione ciasto do lodówki, przykryj je ręcznikiem, ponieważ ten rodzaj ciasta ma tendencję do bardzo szybkiego wysychania. Ciasto drożdżowe nie powinno przebywać w lodówce dłużej niż dobę.
- Wysmaruj tłuszczem naczynie, w którym się znajduje – dzięki temu zapobiegniesz przywieraniu ciasta do dna.
A co z pieczeniem ciasta drożdżowego?
Ciasto drożdżowe powinno się wkładać do nagrzanego do około 180 stopni Celsjusza piekarnika, a wcześniej warto jest posmarować je roztrzepanym jajkiem lub wodą z cukrem, w celu ładnego upieczenia ciasta i wytworzenia się skórki. Przepis na ciasto drożdżowe określi wymagany czas pieczenia, który zazwyczaj wynosi około 40-50 minut. W trakcie pieczenia, należy zerkać, czy ciasto nie wylewa się z formy i nie przypala się. Aby sprawdzić, czy jest gotowe, należy je nakłuć drewnianym patyczkiem. W momencie, kiedy patyczek po wyjęciu jest suchy, ciasto jest gotowe do wyjęcia z piekarnika. Nie powinno wyjmować się go z formy ani próbować do czasu aż ostygnie.
Działanie zgodne z przepisem to połowa sukcesu w sztuce pieczenia ciast. Im częściej będziesz piec, tym będziesz nabierać większej sprawności i Twoje wypieki będą coraz smaczniejsze i coraz bardziej udane. Powodzenia w kuchni!