Ciepły montaż okien – czym różni się od standardowego?

Podczas budowania domu czy też innego budynku może pojawić się bardzo wiele dylematów i problemów. Często także zdarza się, iż zapominamy o niektórych kwestiach i nie jesteśmy w stanie dopilnować wszystkiego na budowie. Często pomijaną kwestią, jest montaż okien, ponieważ wydaje nam się, iż jest to bardzo prosta czynność, którą każdy fachowiec zrobi idealnie. Nie do końca tak jednak jest. Otóż odpowiednio zamontowane okno powinno stanowić idealną izolację, a nie zawsze tak jest. Często zdarza się, iż okno jest zamontowane niedokładnie, przez co nie jest szczelne i w wyniku tego występują różnego rodzaju niepożądane skutki.

Czym różni się ciepły montaż okien od standardowego?

Metoda ciepłego montażu nieco różni się od metody standardowego montażu. Przede wszystkim bardzo wyraźną różnicą jest fakt, iż metoda ciepłego montażu zakłada wykorzystywanie dodatkowych elementów przy montowaniu okien. Korzystając ze standardowej metody, używamy jedynie pianki, której zadaniem jest zapewnianie izolacji termicznej i ewentualnie też akustycznej, a przy metodzie ciepłego montażu używamy także specjalistycznych taśm izolacyjnych, mających na celu jeszcze dokładniejszą izolację. Używa się do tego dwóch rodzajów taśm – taśmy paroprzepuszczalnej oraz paroszczelnej. Podczas montażu należy okleić dokładnie ramę okna z zewnętrznej strony taśmą paroprzepuszczalną, natomiast po wewnętrznej stronie ościeżnicy należy przykleić taśmę paroszczelną. Należy pamiętać o dokładnym dociśnięciu taśm, żeby izolacja była odpowiednia. Oklejoną ramę okna można wstawić już do przygotowanego wcześniej otworu okiennego, pamiętając za każdym razem o uprzednim dokładnym oczyszczeniu wnęki, ponieważ każde resztki pyłu czy gruzu mogą stanowić znaczącą przeszkodę dla utrzymania izolacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o ciepłym montażu?

Metoda ciepłego montażu posiada wiele zalet, ponieważ potrafi zapewnić odpowiednią izolację, a w wyniku tego potrafi zapobiegać powstawaniu pleśni czy wilgoci, a także co najważniejsze, chroni nas przed stratami ciepła. Niestety metoda ta ma również swoje wady. Jedną z nich jest cena. Otóż metoda ciepłego montażu polega na wykorzystaniu dodatkowych elementów, czyli specjalistycznych taśm, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a co za tym idzie, podnosi trochę ostateczną kwotę samego montażu okien. Co więcej, jest to bardziej czasochłonna metoda montażu, ponieważ ramy okien dodatkowo trzeba dokładnie oklejać taśmami, co oczywiście wydłuża czas montażu. Żeby zamontować okno taką metodą, należy także skorzystać z usług odpowiednio i umiejętnie wykwalifikowanych fachowców, a więc nie każdy będzie umieć dobrze zamontować okno za pomocą tej metody. Niemniej jednak na pewno warto wykorzystywać tę metodę i zapewnić odpowiednią izolację w swoim budynku.