Odpowiednie zabezpieczanie wykopów

Podczas prowadzenia prac budowlanych bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie miejsca. W tym przypadku powinniśmy oczywiście postępować zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Jednak nie należy zapominać także o tym, że warto mieć pod ręką także specjalne systemy, za pomocą których możemy odpowiednio zabezpieczyć wykonany przez siebie wykop. O czym w tym przypadku pamiętać? Co jest bardzo ważne?

Prace ziemne są bardzo wymagające

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że przeprowadzanie prac ziemnych jest bardzo wymagające i w tym przypadku istotne jest, aby dużą uwagę zwrócić między innymi na odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca. Przed wykonywaniem robót ziemnych powinny zostać przeprowadzone geotechniczne. Dzięki temu przykładowo podczas budowy domu lub też innej nieruchomości możemy dokładnie określić, gdzie mogą zostać postawione fundamenty oraz czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby tam wykonać właśnie te prace.

Bardzo często wiele osób decyduje się na takie badania geotechniczne jeszcze w przypadku, gdy tak naprawdę grunt nie jest jeszcze ich własnością. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli mamy w planach zakupić wybraną działkę aby postawić na niej nieruchomość, a już po zakupie okaże się to niemożliwe, możemy być stratni nawet setki tysięcy złotych. Wszystko oczywiście w dużej mierze jest uzależnione od powierzchni działki oraz od jej położenia. Jednak musimy pamiętać również o tym, że po przeprowadzeniu takich badań otrzymamy informację, jaki jest stan tego gruntu oraz jakich metod możemy użyć podczas prac. Musimy także wziąć pod uwagę stopień trudności wykonywanych prac, ponieważ dzięki temu będziemy mogli oszacować ile czasu nam to zajmie. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać? Co jest jeszcze bardzo ważne?

Bardzo ważne odpowiednie zabezpieczanie wykopów

Na pewno jeżeli przeprowadzamy tego typu pracę powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo ważne w tym przypadku jest odpowiednie zabezpieczenie wykopów. Każdy wykop powyżej 0,5 metra powinien być w szczególny sposób zabezpieczony, aby przez przypadek nie doszło między innymi do osunięcia się ziemi. Bardzo dobrym produktem, który jest obecnie dostępny na rynku jest coraz chętniej kupowany system aluminiowych szalunków wykopowych LITEBOX. Jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, które może być z powodzeniem stosowane do zabezpieczenia wykopów nawet do 6 metrów. Ciekawostką jest fakt, że wspomniany modułowy system typu LITEBOX wypełnia powstałą lukę pomiędzy ciężkimi i bardzo kłopotliwymi systemami stalowymi, jak również ręcznymi deskowaniami drewnianymi. Bardzo dużą zaletą wspomnianego systemu jest przede wszystkim lekkość elementów. Dzięki temu możemy z powodzeniem je transportować oraz przenosić, co z pewnością docenią nasi pracownicy. Zwłaszcza jest to bardzo duża zaleta w przypadku dość głębokich wykopów. Panele szalunkowe mogą być łączone ze sobą ręcznie, za pomocą dostępnych łączników i rozpór wykopowych. Takie elementy z pewnością solidnie zabezpieczą nasz wykop.