Piękny i tradycyjny pomnik

Jednym z najbardziej popularnych kamieni, z których wykonuje się nagrobki (zobacz tutaj) jest granit. Charakteryzuje się on niewysoką ceną. Poza tym, w Polsce wydobywa się go w Tatrach i Karkonoszach, więc istnieje do niego łatwy dostęp. Jest to również materiał twardy, wytrzymały i odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Jeżeli zastanawiasz się jakie tanie pomniki będą najlepsze, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone i praktyczne informacje na temat nagrobków!
Tanie pomniki Kraków- najlepszy kamień na polskie warunki: granit

Granit wyróżnia się przede wszystkim:

– dużą paletą barw -dostępne kolory występują począwszy od szarości przez róże, czerwienie po barwę niebieską, zieloną, brązową lub czarną
– opady atmosferyczne powodują, że kamień może matowieć, dlatego musisz o niego dbać w odpowiedni sposób
– jest to materiał niedrogi
– ogólnodostępny surowiec
-łatwy w utrzymaniu czystości (o czym będzie poniżej)

Pomniki chińskie lub indyjskie – czy warto na nie się zdecydować i czym się wyróżniają?

Nagrobek tego typu jest znacznie tańszy (ale nie jest to regułą), więc mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy producent sprowadza nagrobki z pewnych źródeł. Trzeba też poczytać opinie na temat zakładu kamieniarskiego i zapoznać się z tematem pomników z surowca chińskiego. Granit chiński nie zawsze jest tańszy od polskiego, ponieważ wiąże się to z koniecznością importowania. Cena granitu chińskiego zależy od dostępności surowca.

Jak dbać o pomnik granitowy?

Tani nagrobek z granitu odznacza się ciekawą estetyką, bogactwem kolorów oraz trwałością. Kamień granitowy jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu schludnego wyglądu niż na przykład marmur. Aby dobrze zadbać o pomnik granitowy należy wykonać następujące czynności:
– czyścić go przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza po intensywnych opadach śniegu lub deszczu (po opadach śniegu, trzeba jak najczęściej usuwać pokrywę śnieżną z pomnika)
– do czyszczenia używaj zawsze czystej i ciepłej wody z octem oraz miękkiej szczotki lub gąbki
– do wywabiania zaschniętych plam potrzebujemy zetrzeć je druciakiem: jednak trzeba uważać, aby nie porysować delikatnej powierzchni nagrobka
– jeżeli nagrobek porasta mech, konieczne będzie usunięcie go a następnie użycie specjalistycznego preparatu, który działa chwastobójczo
Podsumowanie:
Granit to najlepszy surowiec na pomniki w naszym klimacie. Jest tani, estetyczny i wytrzymały. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży przez całe dziesięciolecia.