Rozbiórka budynku – czy pozwolenie jest konieczne?

Stary dom, budynek gospodarczy, wiata czy altana zajmują Ci miejsce na działce i chcesz je usunąć? Zastanawiasz się jak się do tego zabrać i jakie kroki poczynić po kolei? Poniżej podajemy Ci kilka wskazówek jak sprawnie i bezproblemowo przeprowadzić rozbiórkę obiektu.

Formalności – zgłoszenie czy pozwolenie?

W zależności od konkretnego przypadku wyburzanie budynku należy przeprowadzić na podstawie zgłoszenia jego zamiaru do urzędu lub na podstawie pozwolenia na rozbiórkę. Mniej formalności, których musimy dopełnić jest oczywiście przy zgłoszeniu. Zgłoszenie planowanej rozbiórki obiektu wystarczy w sytuacji, gdy budynek jest niższy niż 8 metrów, znajduje się w odpowiedniej odległości od granicy działki, a także nie jest zabytkiem ani nie jest pod ochroną konserwatora zabytków. W pozostałych przypadkach konieczne jest pozwolenie. O pozwolenie na zburzenie budynku należy starać się w urzędzie, wniosek można złożyć osobiście lub elektronicznie. Ustawowo urząd ma 65 dni roboczych na jego rozpatrzenie i wydanie decyzji. Do wniosku koniecznie musimy dołączyć wymagane załączniki (m.in. zgodę właściciela na rozbiórkę, opis jak będą wyglądały prace oraz jak zapewnimy bezpieczeństwo) pod rygorem jego odrzucenia.

POLECAMY: rozbiórka budynków, roboty ziemne Kraków – Wykopy.Litbud.pl

Czy formalności zawsze są niezbędne?

Rozbiórka budynku bez zgłoszenia lub pozwolenia jest traktowana jako samowola budowlana. Za takie czynności grozą spore kary, poczynając od sankcji pieniężnych, a kończąc na karze pozbawienia wolności. Jeśli dodatkowo bez zgody zniszczymy obiekt wpisany do rejestru zabytków to będziemy mieć poważne problemy, a kara będzie zdecydowanie bardzo dotkliwa. Jednak warto wiedzieć, że nie zawsze musimy zgłaszać rozbiórkę do urzędu lub starać się o pozwolenia. Do takich wyjątków należą małe obiekty, które zostały wzniesione bez wymaganego pozwolenia na budowę, np. altany, nieduże szklarnie czy niskie, nieduże wiaty.

Koszty rozbiórki obiektu

Na koszty rozbiórki budynku składają się różne czynniki, do których należą przede wszystkim:
– wielkość obiektu,
– rodzaj materiału, z którego wykonany jest budynek – obiekty wykonane z drewna są zdecydowanie prostsze i tańsze w rozbiórce od budynków wykonanych z betonu czy żelbetonu.
Koszty uzależnione są również od usług, które zapewnia dana firma: czy korzystamy z usługi kompleksowej czy część prostszych prac chcemy wykonać we własnym zakresie. Doświadczona firma rozbiórkę budynku przeprowadzi sprawnie i bez negatywnych niespodzianek, zrealizuje zarówno roboty ziemne, prace wysokościowe, jak i zapewni bezpieczeństwo oraz pozostawi po sobie porządek.