Terapia pijawkami – hirudoterapia

Terapia z użyciem pijawek lekarskich wykorzystywana jest od setek lat. Zarówno w medycynie, jak i również w stomatologii. Fachowe nazewnictwo tejże terapii to hirudoterapia. Zwrot ten jest mało popularny i słabo kojarzony nawet przez osoby zainteresowane takim zabiegiem. Dużo częściej da się usłyszeć określenie pijawka lekarska niż właśnie hirudoterapia. Sam zabieg jest prosty i bezinwazyjny, ale mimo to dużo osób się go obawia. Czy słusznie? Nie.

Nie o krew chodzi, a substancje w ślinie pijawki

Jak wiemy zdecydowana większość z wszystkich chorób dotykających ludzi wychodzi z wnętrza organizmu. Z tego właśnie powodu przed XIX wiekiem uważano, że na choroby pochodzące ze zbędnych produktów przemiany materii, krwi, a także nawet z pożywienia, najlepszym rozwiązaniem jest mocne wypocenie się, wymioty, przeczyszczenie czy upuszczenie krwi. I na tym opierała się wówczas słabo rozwinięta medycyna, w której przecież nie było żadnych specjalistycznych badań.

Można pomyśleć, że pijawki lekarskie są więc sposobem na upuszczenie krwi w celach terapeutycznych, ale to jednak nie o to w tym zabiegu chodzi. Oczywiście pijawka wgryzając się w ludzkie ciało jest wstanie wyssać 5 – 15 mililitrów krwi podczas trwającego około pół godziny zabiegu. To nie podlega dyskusji. Jednak korzyści z tego wynikające są inne, a konkretniej pijawka wraz z ugryzieniem przekazuje składniki zawierające się w jej ślinie. Są to antykoagulant białkowy, hirudyny oraz substancje zbliżone do histaminy. Ich działanie sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają. I to właśnie jest efekt, jakiego oczekuje się po zabiegu z pijawkami.

Hirudoterapia – jakie są przeciwwskazania?

Jak każdy inny zabieg, tak samo hirudoterapia będzie mieć przeciwwskazania. Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim niewydolność tętnic, hemofilię, niedokrwistość czy białaczkę. Terapia ta nie jest także zalecana kobietą będącym w ciąży oraz dzieciom. Wszystkie inne powody, które powinny skłonić to rezygnacji z zabiegu pijawkami lekarskimi przeczytamy między innymi na stronie internetowej tego fachowego gabinetu z sąsiedztwa Poznania – INNmed.

Na koniec dwie ciekawostki o samych pijawkach. Otóż pijawka ma aż szczęki trójdzielne. Wyglądają one jak piła, a na każdej szczęce jest ich po sto. Dorosła pijawka dużych rozmiarów potrafi w trakcie jednego posiłku spożyć nawet dziesięć razy więcej niż jej masa własna.